Kotor

קוטור למשפחות – היהלום בכתר של מונטנגרו

העיר הקטנה קוטור נחשבת לדעת רבים לאטרקצייה התיירותית המובילה של מונטנגרו למשפחות – לא רק בשל הנופים המדהימים של מפרץ קוטור הנשקפים ממנה אלא גם בגלל העיר העתיקה הקסומה והשמורה היטב שמדרגות קדומות עולות ממנה לטירה על ההר. המדריך קוטור למשפחות מרכז את כל המידע הדרוש לתיכנון טיול לקוטור עם ילדים – אטרקציות תיירותיות בקוטור, פעילויות ממולצות, מידע שימושי למטייל, סרטוני וידאו ועוד

לדעת רבים קוטור היא היהלום שבכתר של מונטנגרו. קוטור Kotor היא עיירת חוף במונטנגרו עם אוכלוסיה שמונה כ-13,500 איש. קוטור מוכרת בגלל החלק העתיק של העיר והמבנים העתיקים הניצבים בו (כנסיות ומצודות), מתקופת ימי הביניים, הכלולים ברשימת אתרי מורשת עולמית, ובשל יופיה הטבעי המהמם כעיר ששוכנת למרגלות מפרץ קוטור המוקף בהרים. בשנים האחרונות הפכה מונטנגרו ליעד חופשה מבוקש עבור משפחות ישראליות רבות וישראלים רבים מגיעים אל קוטור עם ילדים כיעד עיקרי לחופשה במונטנגרו או כתחנה בטיול משפחות במונטנגרו – מדריך זה מרכז מידע חשוב על קוטור למשפחות (וגם למטייל הבודד או מטיילים צעירים)

חופשה במונטנגרו – המלצות לקריאה נוספת:

סקירה מיוחדת: מלונות מומלצים בקוטור למשפחות עם ילדים

מומלץ לקרוא: טיפים חשובים והשוואת מחירים שתחסוך לכם מאות שקלים בהזמנת השכרת רכב במונטנגרו

לפני הזמנת טיסה למונטנגרו כדאי לקרוא את המדריך המלא הכולל השוואת מחירים, ביקורת חברות תעופה וטיפים לאיתור טיסות זולות – טיסות למונטנגרו

קוטור שוכנת בקצה מאוד מבודד של מפרץ קוטור, המכונה במונטנגרו "בוקה קוטורסקה" (Boka Kotorska) בחלק הצפוני של החוף המונטנגרי לאורך הים האדריאטי. מפרץ קוטור הוא הפיורד הטבעי העמוק ביותר בים התיכון, והנוף הנשקף מסביבו (כולל הרים תלולים המגיעים כמעט עד שפת המים) פשוט מדהים. ברחבי העיר יש חוף ים נחמד וכמה מסעדות, אבל החלק המעניין של קוטור מתרכז באזור סטארי גראד (Stari Grad), "עיר עתיקה" בשפת המקומיים. העיר העתיקה של קוטור כלולה ברשימת אתרי המורשת העולמית, היא השתמרה מימי הביניים במצב מצויין ואין ספק שהיא האטרקצייה המרכזית של קוטור למשפחות ולמטיילים בכלל.

האטרקצייה המרשימה ביותר של קוטור למשפחות מתחילה בתוך העיר העתיקה עצמה, ממנה מתפתל שביל של למעלה מאלף מדרגות המטפסות אל המבצר העליון שמשקיף על כל מפרץ קוטור ממעלה ההר. אם אתם מגיעים אל קוטור עם ילדים קטנים כדאי לוותר על הטיפוס המתיש, המדרגות העתיקות שבורות בחלקן ובהחלט יש סכנה מוחשית ליפול ולהיפצע, בעיקר עבור ילדים.

קוטור העתיקה נבנתה בצורה של מבוך כדי להגן עליה, וקל מאוד ללכת לכאן לאיבוד. למעשה, אפילו המקומיים הולכים בה לאיבוד, וזה עלול לקרות גם אם אתם משוטטים עם מפה ביד. קחו פנייה מוטעית אחת, ואתם עלולים לסיים במקום לגמרי אחר מהיעד המבוקש. עם זאת, אם תלכו על נקודות ציון ראשיות כמו קתדרלת טריפון הקדוש (St. Tryphon Cathedral), הדבר יקל עליכם. האתר מופיע בכל מפה של העיר.

אוכלוסיית קוטור מעורבבת וכוללת קבוצות אתניות רבות. פחות מחצי מהתושבים הם מונטנגרים, פחות משליש הם סרבים, וכעשירית מהם קרואטים. בקוטור נמצא גם מושב ההגמונים הקתולים של קוטור האמונים על הכנסיות באזור המקיף את מפרץ קוטור. קוטור ייחודית גם בשל היותה העיירה היחידה בחוף המזרחי של הים האדריאטי ששמרה על שמה ההיסטורי המקורי.

איך להגיע לקוטור

טיסה לקוטור

נמל התעופה של טיווט (Tivat) במונטנגרו הוא הקרוב ביותר, ונמצא במרחק 8 ק"מ מקוטור. נסיעה במונית תעלה לכם בסביבות 7 יורו. שדה התעופה של פודגוריצה בירת מונטנגרו שוכן במרחק 90 ק"מ מקוטור. אוטובוסים יוצאים מפודגוריצה לקוטור משך כל ימות השנה.

אופצייה נוספת להגיע לאיזור קוטור היא טיסה לשדה התעופה של דוברובניק בקרואטיה שנמצא במרחק 73 ק"מ מקוטור. זו גם אלטרנטיבה טובה לשדות התעופה של מונטנגרו. מונית לקוטור מדוברובניק תעלה לכם כ-80 יורו אם תזמינו מונית לפחות יום מראש. נהגי המוניות בנמל התעופה נוהגים לדרוש ממוצע של 100 יורו בהזמנה במקום. יש שתי אפשרויות לחצות את הגבול. נקודת הגבול הקטנה יותר תוסיף 7 ק"מ לנסיעה אבל היא פחות עסוקה ועשויה לחסוך להם שעתיים של המתנה. נהגי המוניות עלולים לדרוש מחיר גבוה יותר (בסביבות 10 יורו יותר) אם תבקשו לעבור דרך מעבר הגבול הקטן יותר.

נהיגה לקוטור

כל הכבישים במונטנגרו בעלי שני נתיבים בלבד (אחד לכל כיוון), ורובם מפותלים והרריים, כך שהמהירות המותרת היא 70 קמ"ש בלבד וכדאי לציית למהירות עבור בטיחותכם האישית. מעבר לכך הנהיגה במונטנגרו יחסית נוחה למזרח אירופה, הכבישים טובים והמקומיים נוהגים באופן רגוע יחסית.

מנהרת Vrmac הושלמה בשנים האחרונות, והיא מקצרת את הדרך מבודווה לקוטור באופן משמעותי. דרך נוספת להגיע מבודווה לקוטור היא דרך הכביש שחוצה את גבעת Trojica מעל קוטור. זוהי דרך מאוד מפותלת העוברת דרך ההרים, והנסיעה מעט יותר ארוכה, אבל מאוד מרשימה. מהגבעה תוכלו להשקיף לא רק על הכפרים הקטנים המנקדים את קו הנוף, אלא גם על פודגוריצה (אם אתם מגיעים מכיוון צטיניה) וכן על מפרץ קוטור.

אוטובוס לקוטור

קווי אוטובוס סדירים מקשרים בין קוטור לבין חלק מהמדינות השכנות כמו סרביה, אלבניה, קרואטיה או בוסניה. תחנת האוטובוס המרכזית של קוטור נמצאת במרחק של כ-10 דקות הליכה לכיוון דרום מהעיר העתיקה, לאורך הכביש המוביל לבודווה (נסו לאתר את הארובה הישנה הגבוהה).

לוחות הזמנים והתכיפות משתנה לפי העונה. ניתן למצוא את לוחות הזמנים באתר https://getbybus.com/en/bus-from-kotor.

הפלגה לקוטור

אין שירות מעבורות המפליג לקוטור אבל יש שירות מעבורות המקשר בין העיר הסמוכה באר (Bar) לבין בארי שבאיטליה ברוב ימות השבוע.

ספינות שיט של קרוזים עוגנות בנמל קוטור באופן קבוע בעונת השיא של התיירות. הנופים הנשקפים בהפלגות במפרץ קוטור הם חוויה שלא תירצו להחמיץ אם אתם מגיעים אל קוטור עם ילדים. הספינות עוגנות ברציף או במזח הנמצא ממש מול העיר העתיקה. מהרציף העיר העתיקה נמצאת במרחק 5 דקות הליכה בלבד. יש כספומט למשיכת מזומנים בקיוסק הכתום משמאל לשער הנמל כשאתם עוזבים את הספינה, ועמדת המוניות הרשמית נמצאת מצד ימין. לאחר שחציתם את כביש הנמל (חפשו את השלט החום המורה לעבר קוטור והשתמשו במעבר החצייה), ההליכה לאזור שמול שער הים מס' 1555 (הכניסה הראשית לעיר העתיקה) קצרה, שם תמצאו גם קיוסק עם גישה חינם לאינטרנט.

התמצאות בתוך קוטור

העיר העתיקה של קוטור שנבנתה בתקופת ימי הביניים היא בצורת משולש. הצד הפונה למפרץ קוטור והצד הצפוני אל מול נהר סקורדה (Skurda River) מוגנים בחומה עבה. הצד המזרחי פונה לעבר צוק שעליו ניצבת חומת מגן במעלה ההר. יש שלוש כניסות לעיר העתיקה, כולל שער 1555 המערבי. השער הדרומי נמצא בפינה הדרומית של המשולש, על הכביש לבודווה. השער הצפוני מוביל לגשר שחוצה את נהר סקורדה.

קיוסק האינטרנט נמצא באזור שמחוץ לשער הים 1555 (הפונה למפרץ קוטור). כדאי לבצע כאן את העצירה הראשונה שלכם. הקיוסק פתוח כל יום בין 8 בבוקר עד 5 אחה"צ. שם תוכלו לאסוף מפה חינם ולהשתמש באינטרנט חופשי (סיסמא: TOKOTOR), וכמובן גם לקנות שתייה וחטיפים.

הדרך הטובה ביותר להגיע ממקום למקום בעיר העתיקה של קוטור היא ברגל, בעיקר משום שאין כניסה למכוניות לתוך חומות העיר העתיקה. יש כמה רכבי גולף שמשתמשים בהם בתור מוניות ו/או סיורים ברחבי העיר העתיקה.

אם אתם רוכבים על אופניים, יש חנות אופניים שמחזיקה חלקי חילוף וציוד: STIHL Moto Shop, Dobrota bb., tel. 032 332 065. החנות נמצאת על הכביש הראשי מעט אחרי העיר העתיקה לכיוון פראסט (GPS 42°26'11.5"N, 018°46'02.0"E)

אטרקציות בקוטור

העיר העתיקה היא האזור המפורסם ביותר בקוטור. תמצאו בה היסטוריה, אדריכלות, תרבות ומסורת שהשתמרו היטב, ואווירה קסומה של ימי הביניים. אם אתם מגיעים אל קוטור עם ילדים ליום אחד הקדישו לעיר העתיקה את רוב היום. בעיר העתיקה תמצאו גם מספר גדול של מבנים ארכיטקטוניים מימי הבינים, הכוללים כנסיות, קתדרלות, ארמונות ומוזיאונים. בנוסף, שורה של רחובות צרים, כיכרות ושווקים. הכיכר הראשית והגדולה ביותר היא כיכר הנשק, זהו המקום בו מתאספים רוב המקומיים. בנוסף, תמצאו בעיר העתיקה של קוטור מבנים תרבותיים כמו מגדל השעון מהמאה השמינית, קתדרלת Sveti Tripun מהמאה ה-13, כנסיית Sveti Luka מהמאה ה-13, ארמון הנסיך מהמאה ה-17, כנסיית Sveta Marija מהמאה ה-12, כנסיית Our Lady  of Health  (Gospe od Zdravlja) מהמאה ה-15 ותיאטרון נפוליאון מהמאה ה-19.

תמצאו כאן גם מספר גדול מאוד של ארמונות, כמו Bizanti, Buca, Pima ו- Grgurin (שבו נמצא גם המוזיאון הימי). העיר העתיקה של קוטור נחשבת היום לעיר הים תיכונית שהשתמרה באופן הטוב ביותר מאז תקופת ימי הביניים. אם אתם מגיעים אל קוטור עם ילדים תנו להם להתרוצץ קצת ולשחק ב"אבירים ונסיכות", המקום בטוח לילדים ואין בו מכוניות. יש שלוש כניסות (חינם) לעיר העתיקה, כאשר הכניסה הראשית היא שער הים 1555.

קתדרלת טריפון הקדוש (St Tryphon's Cathedral) בעיר העתיקה. נבנתה לראשונה בארכיטקטורה רומנסקית-גותית במאה ה-11, ועברה שיפוצים לאחר רעידות האדמה שהזיקו לקוטור במהלך ההיסטוריה. בבית התפילה שמורות עצמותיו של הקדוש טריפון, מגן העיר. כניסה בעלות 2 יורו.

כנסיית הקדוש ניקולא (St Nicolas Church). הכנסיה האורתודוכסית הגדולה ביותר בקוטור העתיקה.

המוזיאון הימי (Maritime Museum) בעיר העתיקה. פתוח שני-שבת, 8:00-20:00, ימי ראשון, 9:00-13:00. המוזיאון מציג זכרונות מימים עברו ומחייהם של אנשי קוטור בעבר – האמנים, בוני הספינות, פוליטיקאים ודיפלומטים של העיר. המוזיאון שוכן בתוך הארמון הברוקי גרגורין (Grgurin). בתוך המוזיאון יש שלוש קומות המכילות דיוקנאות של רבי החובלים המפורסמים, מודלים של ספינות משוטים ואוניות מפרש, מכשירי ניווט, צילומים, מדים, כלי נשק, ציורי שמן ומודלים של ספינות. זהו המוזיאון המוצלח ביותר של קוטור למשפחות עם ילדים. כניסה בעלות 4 יורו.

האי Gospa od Skrpjela (גבירתנו של הסלעים) – האי הקטנטן הוא אחד משני איים קטנטנים ויפהפיים במפרץ קוטור. אחד מהן נמצא במפרץ מול העיירה פראסט (בשטח של קוטור). האי גוספה אוד שקרפיילה הוא אי מלאכותי שנבנה ע"י ימאי פראסט וקוטור, שהביאו איתם את העמודים וחומרי הבנייה על גבי אוניות מפרש גדולות. האי הקטן מרוצף כולו ויש עליו כנסייה עתיקה מרשימה, מוזיאון, חנות מזכרות עם קיוסק ומרפסות תצפית. אפשר להגיע אליו בקלות בהפלגה שהיא אחת הפעילויות המומלצות אם אתם מגיעים אל קוטור עם ילדים – אבל שימו לב שהאי שייך לכנסייה ויש שני חוקים נוקשים שמחייבים את כל המבקרים בו – אסור לשחות (כלומר אסור לקפוץ מהאי למי הים) והלבוש חייב להיות צנוע (כלומר לא בגדי ים או לבוש חושפני).

ע"פ הסיפורים, דייגים מפראסט, לאחר שספינתם נטרפה בים ליד האי, מצאו איקון של מריה הקדושה וישו הנוצרי על גבי סלע בים, והם נדרו להקים כנסיה על האי. הכנסיה הושלמה בשנת 1630 והימאים המשיכו להביא אבנים לאי כדי להגדיל את שטחו. המסורת ממשיכה עד היום דרך אירוע שמתקיים בקיץ ונקראת Fasinada from Perast.

האי השני, שגם בו מומלץ לבקר אם אתם מגיעים אל קוטור עם ילדים, הוא האי Sveti Djordje (סווטי ג'ורג'ה, הקדוש ג'ורג') הנקרא גם "האי של רבי החובלים המתים" המבוססת על אגדת על חייל צרפתי שכיוון תותח לעבר פראסט, ופגע בבית שבו חיה אהובתו והרג אותה. האגדה היא גם מקור ההשראה ליצירת "אי המתים" של האמן השוויצרי בקלין.

פעילויות מומלצות לחופשה בקוטור

לטפס לחומות העליונות של קוטור – זוהי אחת החוויות הבולטות של חופשה בקוטור אך היא בהחלט לא מתאימה אם הגעתם אל קוטור עם ילדים קטנים, בעלי מוגבלויות או מתקשים מבחינת כושר גופני.  החומה עולה אל מעלה ההר בצורה מפותלת לאורך 4.5 ק"מ ונמתחת ממש מעל העיר העתיקה וממזרחה לה על פני צוקים כמעט מקבילים. מקוטור עצמה החומה נראית כמו גרסה מוקטנת של חומת סין הגדולה. הטיפוס במעלה 1,350 המדרגות אמנם די מתיש, גם לאנשים בכושר, אבל שווה בהחלט בגלל הנופים בדרך והאפשרות ליהנות מהנוף המדהים של קוטור והמפרץ הנשקף מכנסיית Our Lady of Health הנמצאת באמצע הדרך לפסגה וממצודת יוחנן הקדוש למעלה בפיסגה. במקומות מסויימים המדרגות שבורות – מדובר על מדרגות עתיקות ובמקומות רבים האבנים רופפות או שיש בהן בורות, גם המדרגות התקינות עשויות מאבנים חלקות וקטנות שלא נוחות להליכה וגם גובה המדרגות לא תמיד נוח עבור הילדים – כאמור, ההליכה מומלצת לאנשים בעלי רמת כושר סבירה לכל הפחות ןכדאי לחשוב פעמיים לפני שאתם מחליטים לעלות אם הגעתם אל קוטור עם ילדים קטנים. הצטיידו בנעלי הליכה מתאימות ובהחלט לא כפכפי אצבע. אם תתחילו לטפס מוקדם בבוקר (בין 7:30-9:30) המדרגות וגם המצודה פחות עמוסות בקהל ותוכלו גם ליהנות מהצל לפני שהשמש מתחילה לקפוח. העלייה במדרגות תיקח לכם שעה – שעה וחצי בערך. יש שתי נקודות גישה לחומות העליונות של קוטור – אחת ליד השער הצפוני, ליד כנסיית Mary, והשנייה קרובה יותר לשער הדרומי של העיר העתיקה. כרטיסים לעלייה למעלה עולים 3 יורו ממאי עד אוקטובר, בחודשים אחרים הכניסה חינם. פתוח יומיום 8:00-20:00.

רחיפה במצנחי רחיפה – מפסגת הצוקים המקיפים את העיר. חוויה מדהימה ונוף מהמם.

טיול רגלי לקרסטץ – Krstac – צאו מהשער הצפוני של העיר העתיקה ופנו ימינה, המשיכו ישר עד שתראו שביל. אם אתם מגיעים אל קוטור עם ילדים מומלץ להמשיך ישר בשביל, השביל יוביל אתכם למפל מים קטן עם מים צלולים (שימו לב שבקיץ המפל מתייבש ומאפשר למטיילים לטפס במעלה הצוקים). אם תפנו ימינה, מסלול פחות מתאים להליכה עם ילדים קטנים, השביל חולף על פני עדרי עיזים הרועות במדרונות ההר ודרכים תלולות שמאפשרות תצפית טובה על המצודה הישנה והמפרץ. כשתגיעו לראש ההר (כשעתיים הליכה), תעברו דרך יער עבות שבסופו של דבר מביא אתכם ל-Krstac (3.5 שעות הליכה בסך הכל). יש שם מסעדה, שם מומלץ לעצור לאוכל ומנוחה החזרה.

המצודות האוסטרו-הונגריות הקדומות – יש באיזור קוטור המון מצודות היסטוריות לאורך הגבעות וההרים במרחק כמה קילומטרים ממפרץ קוטור. כל אחת מהמצודות שווה ביקור ומאפשרת טיול רגלי נהדר. מצודת Vrmac מעניינת במיוחד והיא הכי מומלצת אם אתם מגיעים אל קוטור עם ילדים, והיא יחסית נגישה מהעיר העתיקה של קוטור. מתחנת האוטובוסים של קוטור, פנו רגלית לעבר הים ואח"כ פנו שמאלה בכיכר הקטנה של שוק Roda. המשיכו בכביש עוד 300 מ' ופנו שמאלה בתחנת המשטרה. משם לכו בעקבות הסימונים באדום ולבן המובילים למעלה למצודה. הקואורדינטות ל GPS הן: 421053 N 18.749236 E.  .

חיי לילה בקוטור

בילוי לילי בקוטור בד"כ מתחיל בביקור באחד ממבחר הבארים הנמצאים בתוך העיר העתיקה. לאחר שהאקשן מסתיים שם (מותר לנגן מוסיקה רק עד אחת בלילה), עוברים לאחד ממועדוני הלילה. מאז מרץ 2016 סצנת הלילה של קוטור עברה תהליך דעיכה אחרי שריפה שאירעה במועדון הגדול ביותר, Maximus. מועדון נוסף שמופיע ברשימת מועדוני הלילה המועדפים באתרי תיירות, Secondi Porto, גם הוא נסגר לאחר שנקנה והומר למסעדה. האופציה הטובה ביותר היא לשבת באחד הבארים של העיר העתיקה, שם גם מנגנים מוסיקה עכשווית וכן מוסיקה מקומית מסורתית.

טיולים יומיים מחוץ לקוטור

  • פרקאנג' (Prčanj) – עיירה קטנה על גדות מפרץ קוטור עם תצפית לעבר קוטור

  • טיולי יום לאחת העיירות הקטנות והקסומות השוכנות לאורך המפרץ, כגון פראסט (Perast) היפה הנמצאת במרחק 18 ק"מ או ריסאן (Risan)
  • בלו באחד החופים הנמצאים במרחק של כחצי שעה נסיעה מקוטור (Jaz, Trsteno, Plavi Horizonti)
  • בודווה (Budva) – עיירה על חוף הים האדריאטי הנחשבת למוקד התיירותי התוסס ביותר של מונטנגרו
  • בר (Bar) – עיירה נוספת במונטנגרו הידועה בזכות עיר עתיקה יפה ושמורה במיוחד
  • הרצג נובי (Herceg Novi) – עיירת נופש נוספת במפרץ קוטור הנחשבת כיעד חופשה מועדף בקרב עשירי מונטנגרו והבלקן
  • צטינייה (Cetinje) – הבירה ההיסטורית הקדומה של מונטנגרו עם אטרקציות תרבותיות והיסטוריות בעיקר
  • ראפטינג במורד נהר טארה (Tara River). קניון טארה המפורסם, בתוכו זורם נהר טארה, ורוב מחנות הראפטינג נמצאים כ-4 שעות נסיעה מאזור החוף של מונטנגרו. שירותי התיירות של מונטנגרו (Montengero Travel Service) מארגנים סיורי ראפטינג של יום אחד בין מאי-ספטמבר/אוקטובר כמעט כל יום. הסיורים יוצאים מאזור קוטור. החברה המציעה את הסיורים מספקת את כל הציוד הנדרש וכל המדריכים מוסמכים ובעלי ניסיון  ויוכלו לספר לכם סיפורים מעניינים על האנשים ועל הקניון המסופרים מדור לדור. כדאי להביא בגדי רחצה, זוג נוסף של בגדים יבשים, קרם הגנה מפני השמש, מצלמה ודרכון.
קוטור
דירוג הגולשים 5 (3 הצבעות)
Sending

הוספת תגובה

ביטוח נסיעות לחו''ל

עדכוני מבצעי נופש