Timișoara עם ילדים

טימישוארה רומניה – המלצות ומידע לחופשה

טימישוארה ברומניה מכונה ע"י הרומנים "עיר הגנים" והיא עיר ירוקה, רגועה, בטוחה ומעניינת לחופשה. בכתבה זו אספנו עבורכם מידע והמלצות למטייל על חופשה בטימישוארה – אטרקציות מומלצות, מידע למשפחות אשר מגיעות אל טימישוארה עם ילדים, הסברים על תחבורה ציבורית בטימישוארה, קניונים בעיר ועוד

טימישוארה  Timișoara היא עיר אוניברסיטה ומרכז מסחרי חשוב במערב רומניה. לעיתים קרובות מתארים אותה כעיר הקוסומפוליטית ביותר ברומניה. טימישוארה ידועה גם כעיר הוורדים והגנים, ויש לה חזות ירוקה מאוד נחמדה, בעיקר באביב, עם פריחת הצבעונים. יש שמכנים אותה "וינה הקטנה" בגלל הדמיון הארכיטקטוני בין שתי הערים. בשנים האחרונות פועלות טיסות ישירות לטימישוארה מישראל ומשפחות רבות מישראל מגיעות אל טימישוארה עם ילדים לחופשה משפחתית

רומניה עם ילדים – המלצות נוספות למטייל

מלונות מומלצים בטימישוארה עם ילדים

רומניה עם ילדים – המלצות ואטרקציות לטיולי משפחות

השכרת רכב ברומניה – המלצות והשוואת מחירים

טיסות לרומניה – השוואת מחירים ומידע למטייל

טיולים מודרכים בטימישוארה עם מדריכים מקומיים

טיול בטימישוארה בעקבות המורשת היהודית

בטיול הרגלי הזה תגלו את ההיסטוריה של טימישוארה תוך התמקדות על הקהילה היהודית. בקרו ברובע היהודי הקטן של מרכז טימישוארה. ראו את בית הכנסת המורי היפהפה וגלו את הסיפור מאחורי האדריכלות של בית הכנסת המרשים סטטוס קוו (Status Quo) בשכונת Fabrikstadt. בנוסף לבתי הכנסת היפהפיים, כמה מהבניינים המהממים של טימישוארה מומנו ועוצבו ע״י יהודי טימישוארה.

עצירה נוספת בסיור היא אנדרטה הנקראת Stolpperstein, היחידה ברומניה שהוקמה לזכר הנספים היהודים בשואה. האנדרטה היא למעשה מרצפת ברזל או נחושת המקובעת באדמה ועליה חרוטים שמות קהילות שנספו בשואה.

משפחות המטיילות בטימישוארה עם ילדים ילמדו ממנו רבות על ההיסטוריה והמורשת של יהודי רומניה בתקופת מלחמת העולם השנייה והשלטון הנאצי.

לשריון מקומכם בסיור לחצו כאן

סיור אטרקציות בטימישוארה

זהו טיול הליכה מצוין למשפחות השוהות בחופשה בטימישוארה עם ילדים. לטימישוארה חיי תרבות תוססים ומורשת היסטורית חשובה ואף מרגשת. קחו את הזמן לגלות את העיר האירופית הראשונה שהשתמשה ב״חשמליות״ (טראם) משוכות בסוסים (1869) ובתאורת רחוב חשמלית (1889). טימישוארה הייתה גם העיר הרומנית הראשונה שיצאה נגד שלטונו הרודני של צ'אוצ'סקו והייתה לה תרומה רבה בהפיכת 1989 נגד המשטר הקומוניסטי.
הטיול בטימישוארה מתחיל ברובע Cetate בדאונטאון (ה״עיר הפנימית״ Inner City לשעבר) ובו מבנים ישנים רבים בסגנון ארט נובו או בארוק, כיכרות גדולות המיועדות להולכי רגל ופלורליזם תרבותי מרשים.

התחילו עם ביקור בכיכר הניצחון (Victory Square) הידועה גם בשם כיכר האופרה (Opera Square), תיהנו מביקור בקתדרלה האורתודוקסית (Orthodox Cathedral) המרשימה ובבית האופרה והתיאטרון (Opera and Theater House).

לאחר מכן המשיכו לכיכר החירות (Liberty Square) ובה בית העירייה הישן (Old City Hall) והמרשים, המציג אמנות חריטה הטורקית המספרת את סיפור מיזוג התרבויות והדתות שחיו בטימישוארה. מכיכר האיחוד (Union Square) בלב טימושארה תצפו בכנסיית הכיפה הקתולית, הקתדרלה הסרבית האורתודוקסית (Serbian-Orthodox Cathedral) וארמון הנשיאים (President's Palace), המשמש כיום המוזיאון לאמנות (Arts Museum) של טימישוארה. כמו כן, לכו דרך השרידים המרשימים של המבצר הישן שנבנה בסגנון הוובאני.

לשריון מקומכם בסיור לחצו כאן

טיול רגלי בטימישוארה

אם אתם מתכננים חופשה בטימישוארה עם ילדים, טיול עירוני זה הוא בשבילכם. הטיול הוא רגלי ופשוט, וכולל גם הסבר קצר על מצבה של רומניה כיום ותיאור מפורט על טימישוארה. בטיול הרגלי תלמדו על ההיסטוריה השל טימישוארה, החל מהכיבוש המונגולי לפני מאות שנים דרך המהפכה נגד שלטונו של הרודן הקומוניסטי צ'אוצ'סקו, ששלט ברומניה ביד רמה.

בטיול תשמעו סקירה על שנות הכיבוש הטורקי של רומניה ותראו היכן נמצאו בעבר בית המרחץ הציבורי הטורקי, הבזאר והמסגד המרכזי. גורלה של טימישוארה השתנה לחלוטין עם כיבושה בידי חיילי האימפריה האוסטרו-הונגרית בתחילת המאה ה-18. העיר נבנתה לגמרי מחדש במהלך תקופה זו. מבני העץ של ימי הביניים נעלמו ורחובות ובתים חדשים נבנו וכן מערכת ביצורים. משפחות שייצאו לטיול זה בטימישוארה עם ילדים, ייהנו מאוד לשמוע יחדיו את סיפורה של החשמלית בטימישוארה, שהיא אחת הוותיקות בעולם שהוקמה כדי לחבר בין תושבי הפרברים המרוחקים לבין תושבי טימישוארה עצמה וכן את סיפור תאורת הרחוב. טימישוארה הייתה העיר הראשונה באירופה שבה חוברה תאורת הרחוב לחשמל.

זהו טיול נפלא למשפחות המבלות חופשה בטימישוארה עם ילדים.

להזמנת כרטיסים לסיור העירוני בטימישוארה לחצו כאן

טיול בטימישוארה אל תולדות הקומוניזם

זהו סיור אל נבכי ההיסטוריה הקודרת של טימישוארה בתקופת הקומוניזם הרומני. הסיור מתחיל במועדון SCARTZ, שם שוכן במרתף מוזיאון הקומוניזם המקומי. במוזיאון תשמעו על ימי שלטונו של הרודן הרומני הידוע לשמצה, ניקולאה צ'אוצ'סקו ועל התמורות שחלו ברומניה בשלהי שנות השמונים ואשר הובילו למהפכה האזרחית ולהדחתו והוצאתו להורג של הדיקטטור המגלומן בשנת 1989.

מנקודה זו תצאו לאנדרטת תנועת ההתנגדות האנטי-קומוניסטית בטימישוארה, ובה תשמעו על פעולות המרי וההתנגדות של הרומנים לשלטון הקומוניסטי האכזרי בשנות ה-50 וה-60. לאחר מכן תבקרו בכנסייה ההונגרית הרפורמית (Reformed Hungarian Church), המקום שבו תנועת המרד נגד צ'אוצ'סקו התחילה בדצמבר 1989, היכן ששכנה המפקדה המקומית של המפלגה הקומוניסטית. תראו את בית הקברות של גיבורי המהפכה (Cemetery of Revolution Heroes) ותלמדו על האירועים העממיים שהובילו בסופו של דבר לקץ שלטונו של צ׳אוצ'סקו.

במהלך הטיול בטימישוארה יספר לכם המדריך  על חלקה הייחודי של טימישוארה בהצלחת המהפכה נגד הקומוניזם. בסוף הסיור, תבקרו במצבת המהפכה של טימישוארה (Revolution Memorial of Timisoara). האתר מוקיר כבוד לאנשים האמיצים של המהפכה שהובילו בסופו של דבר לסיום שלטונו של צ׳אוצ'סקו ברומניה. זהו טיול שישאיר אתכם עם חומר רב למחשבה ומתאים מאוד למשפחות המחפשות לשלב חופשה בטימישוארה עם טיול לימודי מרתק ומעורר עניין.

לשריון מקומכם בסיור לחצו כאן

אטרקציות בטימישוארה

כיכר הניצחון או כיכר האופרה (Piaţa Victoriei) – הסמל של המהפיכה הרומנית. כאן תמצאו את הכנסייה האורתודוכסית המטרופוליטנית (Metropolitan Orthodox Cathedral), את בית האופרה (The Opera House), את בניין העירייה (The City Hall), את בניין הפילהרמונית (The Philharmonic), את מוזיאון ההיסטוריה באנאט (The Banat Museum) וארמונות יפהפיים שנבנו בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה העשרים.

כיכר האיחוד/כיכר אונירי (Piaţa Unirii) – תמצאו כאן ארמונות יפהפיים ובתי קפה. זה המוקד המרכזי של העיר העתיקה של טימישוארה ואחד המקומות המומלצים להסתובב בהם אם אתם מגיעים אל טימישוארה עם ילדים – תמצאו כאן את הדום הקתולי (The Catholic Dome), ארמון הברוק (The Baroque Palace) שהוא היום גלריית אמנות יפהפיה, את הכנסייה הסרבית (The Serbian Church) ומבנים חשובים אחרים.

כיכר השחרור (Piaţa Libertăţii) – שוכנת בין כיכר אונירי לבין כיכר הניצחון. זוהי כיכר קטנה בעלת מבנים ישנים. תמצאו כאן את בניין העירייה ואת פסל הקדוש נפומוק ( Nepomuk's Statue).

הבסטיון (The Bastion). קטע מחומות ההגנה העתיקות של העיר. הבסטיון שוכן ליד כיכר אונירי, ועבר שיפוץ לאחרונה.

גנים – טימישוארה מוכרת ברומניה כ"עיר הגנים", ואם אתם מתכננים טיול אל טימישוארה עם ילדים לא תתקשו למצוא פארקים ירוקים. בין הגנים (פארקים) החשובים שתוכלו לבקר בהם: הגן הבוטני של טימישוארה (Botanical Park ) (שוכן ליד כיכר אונירי ונחשב לפארק היפהפה ביותר בטימישוארה), פארק הוורדים (Rose Park) (ליד כיכר הניצחון), הפארק המרכזי (שוכן ליד כיכר הניצחון, מאחורי הכנסייה האורתודוכסית המטרופוליטנית (Metropolitan Orthodox Cathedral), פארק הילדים (Children's Park) (ליד קמפוס הסטודנטים), שהוא אחד המקומות המקסימים ביותר עבור משפחות המגיעות אל טימישוארה עם ילדים, ועוד גנים נוספים הפזורים ברחבי העיר.

כיכר Traian – הכיכר היא חלק מהעיר העתיקה של טימישוארה, אבל היא שוכנת בשכונה נפרדת יותר שנקראת לעתים קרובות Fabric (חומר בד) בשל קרבתה לבתי חרושת ישנים השוכנים באזור. המבנים יפים מאוד, אבל זוהי איננה שכונה טובה כיום: יש להיזהר באזור זה ולהימנע מלהגיע אליו בשעת לילה מאוחרת – בוודאי אם אתם מגיעים אל טימישוארה עם ילדים – ושמרו על חפציכם האישיים. בקרבת מקום תמצאו את מבשלת הבירה Timisoreana ואת המועדון Setup Venue Club.

מוזיאון הכפר (The Village Museum) – שוכן ליד Padurea Verde (היער הירוק). אחת החוויות הנעימות והחינוכיות של טימישוארה למשפחות, תוכלו לגלות כאן את המסורת הכפרית של רומניה.

גן החיות (The Zoo) – בקרבת מוזיאון הכפר. גן החיות של טימישוארה זהו גן חיות קטן אשר לא ירשים מבוגרים בד"כ, אבל אם אתם מגיעים אל טימישוארה עם ילדים הם כנראה יהנו בו מאוד.

מוזיאון המהפיכה (The Museum of the Revolution) – (בתוך הבסטיון). מוזיאון נהדר שאפשר לבקר בו כדי ללמוד מה אירע בשבעת הימים הקצרים שבהם רומניה הפילה את הממשל הקומוניסטי שלה. אם אתם מגיעים אל טימישוארה עם ילדים גדולים אשר לומדים על הנושא בשיעורי היסטוריה, זוהי חוויה משכילה מאוד. מחיר כניסה הוא 10 ליי. כתובת: Popa Sapca nr. 3-5

מוזיאון באנאט (Museum of Banat,) – (צמוד לקתדרלה המטרופוליטנית (Metropolitan Cathedral)). Strada Martin Luther 4

המוזיאון לצרכן הקומוניסטי ((נקרא בעבר Zoe) – מוזיאון ייחודי המאורגן כדירה רומנית טיפוסית מ'תור הזהב' של הקומוניזם ברומניה. תוכלו לראות חפצים מהתקופה הקומוניסטית של רומניה – מצעצועים ועד תקליטים, מכשירי טלוויזיה ורדיו, אופניים, כלי מטבח ועוד. עבור משפחות אשר מגיעות אל טימישוארה עם ילדים זו יכולה להיות חוויה מרשימה מאוד. הכניסה חינם, המוזיאון מקבל תרומות. פתוחים שני-שישי, 10:00-23:00, שבת, 11:00-23:00, ראשון 14:00-23:00. (ליד כיכר Balcescu), ☎+40 724 592 379. Muzeul Consumatorului Comunist)), Arhitect Laszlo Szekely no. 1

Scartz – נקרא גם "היפסטר בר" (hipster bar) (נקרא בעבר Zoe) – זהו בית קפה השוכן צמוד למוזיאון לצרכן הקומוניסטי, מעט מחוץ למרכז טימישוארה ופופולרי בקרב סטודנטים וצעירים. המקום מלא בספות, מקומות ישיבה יוקרתיים, ערסלים ומיטות קומותיים. המקום הפך ללהיט הנג אאוט מקומי. פנים המקום מעוצב בצורה חמימה והיפית, אך החזות החיצונית יותר מסוגננת, והחלק הטוב ביותר הוא שהם מוכרים גלידה בעלות 2 ליי בלבד. זהו מקום שחובה להגיע אליו רק בשביל הכיף. סקראץ הוא גם מקום שבו פועלת קבוצת תיאטרון עצמאית הנקראת  Aualeu Teatru – עוד אטרקציה חובה בטימישוארה. הם מבצעים מופעים מדי סוף שבוע, בין אוקטובר למאי. מספר המושבים מוגבל ל-20 עד 40, תלוי במופע. מומלץ להתקשר קודם כדי להזמין מקום, או פשוט לשאול את הברמן. כתובת:  Arhitect Laszlo Szekely no. 1 ☎+40751892340

מה לעשות בטימישוארה

טימישוארה היא עיר מאוד קוסמופוליטית ואם תשאלו/תחפשו, תוכלו ליהנות מפעילויות שונות, כולל אופרות מרשימות ומופעי מוסיקה קלאסית אחרים. שבו בבתי קפה נחמדים בכיכר האיחוד (Piata Unirii) או בכיכר הניצחון (Piata Victoriei). תמצאו פיצה ופסטה טעימים ב-Da Toni, בירה טובה ב-Bierhaus (תמצאו כאן כ-50 סוגי בירה), אכלו אוכל רומני טעים ב-Club XXI, ואל תוותרו על הקוקטיילים של River Deck או Club The Note. אם אתם בעניין של שופינג בטימישוארה, קניון לוליוס (Iulius Mall) הוא המקום לבקר בו. תטעמו את סצנת הלילה של טימישוארה בסופי השבוע בריקודים אל תוך הלילה במועדון The Note או D'Arc, או במיקומי הקיץ שלהם, River Deck או D'Arc terrace או על חופי Bega Channel. עבור משפחות אשר מגיעות אל טימישוארה עם ילדים ביקור בגן הבוטני הוא גם אפשרות לבילוי נעים.

מרכז התרבות הצרפתי (Centre culturel français) – הקהילות הצרפתיות והפרנקופיליות של טימישוארה מבקרים במרכז התרבות הצרפתי CCF שמארגן תערוכות, קונצרטים ואירועים שונים. כתובת: Bd Loga

השכרת אופניים בטימישוארה – אם אתם מגיעים אל טימישוארה עם ילדים גדולים מספיק לרכב על אופניים, טיילו בעיר באמצעות אופניים. יש נתיבי אופניים מיועדים בטימישוארה, אבל הם חלק בלתי נפרד מהמדרכה רוב הזמן. הרכיבה על אופניים בטימישוארה באופן כללי איננה קלה, אז היו מוכנים לחלוק את שביל האופניים עם הולכי רגל ורכבים חונים. לעתים קרובות, אין שביל אופניים ותצטרכו לעבור לכביש הראשי. (tBike), Circumvalatiunii Street, ☎0724282453. כדאי לבדוק את סיורי האופניים של טימישוארה ושל Revolution מ-1989. 25 רון.

חנות השוקולד Chocolaterie Carels. – החנות היחידה בעיר המוכרת שוקולד בלגי, ותחנה שאסור לפספס כאשר מגיעים אל טימישוארה עם ילדים. אפשר גם לבקר במפעל בקרסנה (Crasna) שבמחוז גורז' (Gorj.) שנוהג לארח מבקרים הנמצאים בדרכם ל- Brancusi או למנזרים באזור. Gheorghe Lazar, Nr. 6, ☎40(0)753 609 969

שופינג בטימישוארה

בטימישוארה תמצאו הכל, ממותגים בינלאומיים ועד מוצרים רומניים מקומיים. החנויות החשובות נמצאות במרכז העיר. אם אתם מעוניינים בהרפתקה אותנטית, בקרו בכיכר אורורה (Piata Aurora) או באזור הקניות Brancoveanu, אבל כדאי לנקוט אמצעי זהירות ולשמור על חפציכם בכל עת. המשטרה המקומית לא יעילה במיוחד בעזרה לתיירים. יעדים מומלצים לקניות בטימישוארה הם:

Piaţa Victoriei. מרכז העיר, המון חנויות.

קניון לוליוס (Iulius Mall). אחד מהקניונים הגדולים ביותר במזרח אירופה. תוכלו למצוא כאן מותגים רומנים ובינלאומיים ומתחם קולנוע (Cinema City multiplex).

קניון Bega Shopping Center (ליד מלון קוניטננטל (Hotel Continental)). הקניון המרכזי של טימישוארה.

בעת קניות בטימישוארה יש לנקוט אמצעי זהירות כמו בכל מדינה מזרח אירופאית אחרת. טימישוארה היא עיר הרבה יותר בטוחה יחסית לערים אחרות ברומניה. ברומניה יש הרבה פחות פשע רחוב ושוד מאשר למשל בבריטניה.

טיולים מחוץ לטימישוארה

חצו את הגבול אל בלגרד בירת סרביה – רכבות (עם שירותים) יוצאות פעמיים ביום (בשעה 7:48 ובשעה 16:48) מתחנת הרכבת הצפונית (Gara du Nord) בעלות 42 ליי. קציני ההגירה יבדקו את דרכונכם בזמן שאתם ממתינים על הרכבת והם יחזירו לכם אותו עם חתימה בתחנה האחרונה לפני היציאה מרומניה ובתחנה הראשונה בסרביה, ב- Vršac, שם תצטרכו גם להחליף רכבת. התחנה האחרונה בבלגרד היא Beograd Dunav. משך הנסיעה הוא כ-5 שעות. הקפידו להחליף למטבע יורו לפני החצייה לסרביה כדי להימנע מתסכולים מיותרים.

תחבורה ציבורית בטימישוארה

הדרך הטובה ביותר לטייל בטימישוארה היא הטיולים המודרכים המוצעים בחינם בעיר – בהחלט עניין לא מובן מאליו אשר משפר משמעותית וחוסך בעלויות של חופשה בטימישוארה. המקומיים הבינו שזו דרך טובה להביא כמה שיותר תיירים לטימישוארה, והם מציעים סיורים מודרכים חינמיים בין אטרקציות בטימישוארה – בעיקר לדוברי אנגלית אבל גם לדוברי גרמנית/הונגרית. חיפוש פשוט בגוגל יוביל אתכם לסיורים החינמיים האלה.

מרכז טימישוארה הוא יחסית קומפקטי ובהחלט אפשר לכסות אותו בהליכה, גם אם אתם מגיעים אל טימישוארה עם ילדים. בנוסף, יש לעיר שירות תחבורה ציבורית מצויין, כולל חשמליות מסוג טרולי, חשמליות ואוטובוסים. רוב האוטובוסים והטרולי הם חדשים. החשמליות הן מדגם גרמני ישן אבל די נוחות. ברוב תחנות החשמלית והאוטובוסים יש שילוט דיגיטלי המורה על זמני ההמתנה.

יש שני סוגי כרטיסים לתחבורה ציבורית בטימישוארה, אחד לשלושת קווי האקספרס (אוטובוסים) ואחד לשאר האוטובוסים, החשמליות והטרולי. מחיר כרטיס יחיד הוא רק 2 ליי, שהם בערך 0.5 יורו ותוכלו לקנות אותם בדוכני העיתונים/סיגריות הנמצאים כמעט בכל תחנה. אפשר גם לקנות כרטיס יומי, שבועי, דו-שבועי או חודשי לקו אחד, שני קווים או כל הקווים. כרטיס יחיד וכרטיסי פאס מסויימים נמכרים באחד מהקיוסקים הרבים המציגים שלט צהוב עם הכיתוב RATT (קונצרן התחבורה הציבורית).

לדוגמה, כשאתם עוזבים את תחנת הרכבת, פנו שמאלה: קיוסק סיגריות/משקאות מוכר את הכרטיסים. זכרו להניח את כרטיסי הנייר היחידים במכונה שבתוך הרכב – המכונה נותנת תוקף לכרטיס. תמצאו בטימישוארה את מערכת התחבורה הידידותית ביותר ברומניה – ניתן למצוא כרטיסים ומידע בקלות. האתרים מצויינים וכתובים באנגלית בנוסף לרומנית: http://www.ratt.ro/

טימישוארה
דירוג הגולשים 4.25 (4 הצבעות)
Sending

תגובה

  • חשוב לציין:
    המוזיאון לצרכן הקומוניסטי (נקרא בעבר Zoe) ו-Scartz – (נקרא בעבר Zoe), שניהם נמצאים תחת קורת גג אחת וכמובן שבאותה כתובת.

    הכותב, כנראה, לא ביקר במקום ואף לא קרא את מה שכתב. אחרת היה שם לב, ששני המקומות שהוזכרו על ידו ונכתבו תחת כותרות שונות, נמצאים בדיוק באותו מקום.

ביטוח נסיעות לחו''ל

עדכוני מבצעי נופש