טיול למקדוניה

סקופיה בירת מקדוניה – המדריך למטיילים הישראלים

סקופיה (Skopje) היא בירת הרפובליקה של מקדוניה, עיר שיושבת בלב חצי האי הבלקני, עיר שיושבת בצומת תקשורת מרכזית, עיר עם מסורת בת 2,000 שנה. סקופיה היא עיר מודרנית, עם אוכלוסיה של כמעט מיליון תושבים, והיא מהווה את המרכז הפוליטי, הכלכלי, החינוכי והתרבותי של מקדוניה. העיר ממשיכה להוות מוקד לתושבים חדשים, לפיתוח כלכלי, בניה ושיפוץ. השטח העירוני של סקופיה משתרע לאורך עמק סקופיה (The Skopje Valley) שרוחבו בערך 30 ק"מ, והוא מכיל 10 רשויות מקומיות שונות.

המלצות לקריאה נוספת לפני חופשה במקדוניה:

טיסות למקדוניה – השוואת מחירים וטיפים 

השכרת רכב במקדוניה – טיפים שיחסכו מאות שקלים

מלונות מומלצים בסקופיה בירת מקדוניה למשפחות עם ילדים

טיול במקדוניה – המדריך המלא למטייל הישראלי

סקופיה היא אתר תיירות אטרקטיבי ביותר, המציע מצודה, אנדרטאות תרבותיות והיסטוריות, אתרים ארכיאולוגיים, היכלי ספורט, מערות בערוץ הנהר טרסקה (Treska) ואגם מטקה (Matka), כמו גם מרחצאות בריאות בחלק המזרחי של העיר.

סקופיה הופכת בעקביות לנתיב אזורי חיוני למפעילי טיסות בינלאומיות. היא עיר עם מזח יפהפה על הנהר המקדוני וורדאר, עם רחובות צרים בבזאר העתיק (The Old Bazaar), שהוא הבזאר הגדול ביותר שהשתמר בבלקנים. העיר, שהתפרסמה בעולם כמקום לידתה של אמא תרזה,  פרחה והפכה לעיר משגשגת, מרעננת, שממצבת את עצמה כמוקד תיירות מלהיב – עם מצודת קייל (Kale) בת ה-1,500, מנזר סנט פנטליימון (St. Panteleimon) שבו הפרסקו הידוע "קינת ישוע" (Lamentation of Christ), שניכרים בו ניצני הרנסנס, והאתרים המוסלמיים מסגד הסולטן מוראד (Sultan Murat’s Mosque) והחמאם של דאוד פאשה (Daud Pasha’s bath).

רעידת אדמה נוראית הרסה חלק ניכר מהעיר המלכותית הישנה ב-1963. הארכיטקט היפני קנזו טאנגה (Kenzo Tange) זכה בתחרות בינלאומית לעיצובה מחדש של העיר. סקופיה נולדה מחדש בסנגון יצירתי ועתידני. יצירותיו של קנזו, כגון התיאטרון הלאומי (The National Theather), על גג הבטון המשתפל שלו, עיצבו את קו הרקיע המודרני של סקופיה. עד ימינו אלה, שעון תחנת הרכבת נשאר עומד על 5:17, השעה שבה היכתה רעידת האדמה.

צלב המילניום (The Millennium Cross)

צלב המילניום הוא צלב בגובה 66 מטרים, שניצב בראש הר וודנו (Vodno Mountain) בסקופיה. הוא נבנה כדי לשמש כאנדרטה ל-2,000 שנות הנצרות במקדוניה והעולם. בניית הצלב החלה ב-2002, ומומנה על ידי הכנסיה האורתודוקסית המקדונית, ממשלת מקדוניה, ותרומות ממקדונים ברחבי העולם. הצלב נבנה בנקודה הגבוהה ביותר בהר וודנו, במקום שנודע מימי האימפריה העות'מנית כ"קרסטובר" (Krstovar), כלומר "מקום הצלב", שכן היה במקום צלב קטן יותר. ב-8 בספטמבר 2008, יום העצמאות של הרפובליקה של מקדוניה, הותקנה מעלית בתוך הצלב. ב-2009, נפתחו בצמוד לצלב מסעדה וחנות מזכרות. ב-2011, נפתח משעול החבלים של צלב המילניום; אורך משעול החבלים הוא שלושה וחצי ק"מ. בלילה, הצלב מאיר על העיר שתחתיו.

טיול משפחות לסופיה
צילום: Jerick Parrone

הבזאר העתיק (The Old Bazaar)

הבזאר העתיק של סקופיה הוא הבזאר הגדול שביותר בבלקנים, פרט לאיסטנבול. הוא ממוקם בגדה המזרחית של נהר וורדאר, ומתחיל למעשה מגשר האבן שמעל לנהר.

הבזאר העתיק נופל בתחומו של המחוז סנטאר. הבזאר ניזוק קשות ברעידות האדמה שהתרחשו בשנים 1555 ו-1963, כמו גם בהרס שנגרם במהלך מלחמות העולם. כתוצאה מכך, הוא נבנה מחדש מספר פעמים, וכרגע מייצג את האנדרטה התרבותית היחידה הנותרת ברפובליקה של מקדוניה, המשמרת את המורשת הרב-תרבותית שהותירו תרבויות שונות.

הארכיטקטורה הבולטת בבזאר העתיק היא עות'מנית, אם כי ניכרים גם שרידים של הארכיטקטורה הביזנטית; השיפוצים האחרונים הובילו לשימוש באלמנטים מהארכיטקטורה המודרנית. רוב המבנים שבעבר שימשו כאכסניה למטיילים או כחמאמים לנכבדי סקופיה הפכו למוזיאונים וגלריות, שעיקר מטרתן היום היא תצוגת אמנות, עריכת קונצרטים ושאר אירועים תרבותיים. עם זאת, גם כיום האתר וסביבתו מהווים בית למספר מסגדים, טורבה (Turbe, מוזילואום בנוסח עות'מני), שתי כנסיות ומגדל פעמונים – שיחד עם המבנים של מוזיאון מקדוניה (Museum of Macedonia) ומוזיאון האמנות המודרנית (Museum of Modern Art) מהווים את ליבת הבזאר המודרני.

המוזיאון של הבזאר העתיק של סקופיה (The Museum of the Skopje Old Bazaar), שנמצא בסולי חאן (Suli Han), כולל כיום אוספים של ממצאים המעידים על החיים בתוך הבזאר, התפתחותו והמלאכות שהוא אירחבמהלך ההיסטוריה שלו.

ערוץ מטקה (Matka Canyon)

מטקה הוא ערוץ שבו שרד מתחם עשיר של מבנים מימי הביניים, בכלל זה כנסיות, מנזרים ושרידי מצודה (העיר הימי-ביינימית של מטקה). במקום יש עשרות מערות ומספר גדול של צמחים ובעלי חיים היחודיים למקום. הערוץ משתרע על שטח של כ-50 קילומטרים רבועים ונמצא כ-15 ק"מ מדרום מערב לסקופיה. [משפט חסר משמעות:  By its morphogenetic characteristic, it is a breakthrough gorge]. המקום מעניין ביותר מהבחינה הקארסטית: במקום יש עשר מערות שאורכן נע בין 20 ל-176 מטרים, ושני תהומות בעומק של עד 35 מטרים. ערוץ מטקה היה אחד מאזורי המקלט הגדולים בתקופת הקרח, מה שהוביל למספר הגדול של צמחים נדירים ויחודיים למקום. מבין הצמחים במקום, כ-20% הם נדירים או יחודיים. בין השרידים הנדירים, החשובים ביותר הם Kosani Violet ו-Ramonda Nathaliae. יש 77  זנים של פרפרים נדירים בערוץ מטקה, ו-18 זנים נוספים לא מוכרים למדע מחוצה לו.

ערוץ טרסקה (Treska Canoyn) חצוב אופקית לתוך צלע הר סובה (Suva Mountain). הצורות הגיאולוגיות השונות בערוץ, כגון העמקים, המערות, הנקיקים והנטיפים נוצרו כתוצאה מלחץ ארוך שנים של הנהרות ההרריים, כמו גם על ידי תנודות חדות בטמפרטורה. בסביבות ערוץ טרסקה ניתן למצוא עשרות מערות, כאשר היפות שבהן הן וורלו (Vrelo), קרשטלנה (krshtalna) ואובאווה (Ubava). המערות מלאות בנטיפים וזקיפים, שחלקם מוארים. המגוון של קישוטי הנטיפים מוצג על ידי תאורה ממוצבת היטב. במקום נערכים סיורים על ידי מדריך רשמי. ערוץ מטקה הוא אתר הטיפוס האלפיני החשוב ביותר בצפון מקדוניה. עונת הטיפוס העיקרית במטקה מתחילה באביב, סביב חג הפסחא, ומטיילים מגיעים למקום מכל רחבי אירופה. העונה נמשכת במהלך הקיץ והסתיו ומסתיימת בסוף נובמבר. ערוץ מטקה פתוח גם לשיט קייאקים.

מנזר סנט אנדרו (Monastery of St. Andrew) נמצא בערוץ מטקה (כ-17 ק"מ מסקופיה) נבנה בשנת 1389 ומכיל ציורי קיר בעלי חשיבות אמנותית גדולה. מנזר סנט ניקולאס שישובסקי (The Monastery of St. Nicholas Shishovski) נמצא בראש צוק מעל אגם מטקה, ומספק למבקר נוף מרהיב של האגם וסביבתו. אף שאין מידע מדויק על תאריך הבניה של מנזר זה, האזכור הראשון שלו מופיע במאה ה-17. לרוע המזל, במהלך המאה ה-18 ננטש המנזר, ויושב מחדש במאה שלאחר מכן. בסמוך לשני המנזרים של סנט אנדרו וסנט ניקולאס נמצא מנזר מטקה (The Matka Monastery), שנבנה במאה ה-14; ציורי הקיר שלו צוירו במאה ה-15. המנזר נמצא בגדה השמאלית של נהר טרסקה, במרחק של כ-12 קילומטרים מסקופיה. כנסיית סנט אנדראס ( Church of St. Andreas), שנבנתה וקושטה בציורי קיר במאה ה-14, שביניהם ראויים לציון מיוחד היצירות "הסעודה האחרונה", "הירידה מן הצלב", ו"התפילה בהר הזיתים".

הגעה באוטובוס

אם ברצונכם להגיע למקום באוטובוס, קחו את קו 60 מהתחנה המרכזית (JSP) לערוץ מטקה. המחיר לכרטיס בכיוון אחד הוא רק 35 דינרים (כ-0.57 יורו).

זמני היציאה של הקו מסקופיה למטקה:

מתחנת האוטובוס המרכזית של JSP: 7:00, 8:45, 10:30, 12:10, 13:50, 17:10, 18:45, 20:15, 22:30

מדקסיון (Deksion) למטקה: 5:40, 6:55, 11:35, 12:50, 18:10, 19:35

מדקסיון לג. מטקה: 5:40, 6:55, 9:00, 10:35, 11:35, 12:50, 14:30, 16:00, 18:10, 19:35, 20:45, 22:30

זמני היציאה של הקו ממטקה לסקופיה:

מטקה: 5:50, 7:45, 9:40, 11:20, 13:00, 14:40, 16:20, 18:00, 19:30, 21:00, 23:20 (לג'יורסה פטרוב, Gjorce Petrov)

ממטקה לדקסיון: 5:10, 6:20, 7:30, 12:10, 13:30, 18:45, 20:15

מג. מטקה לדקסיון: 5:00, 6:10, 7:20, 9:20, 11:00, 12:00, 13:20, 14:50, 16:30, 18:35, 20:05, 21:15, 22:55

הערה: אם אתם שוקלים לבקר במקום בסופי שבוע וחגים, אנא צרו קשר עם תחנת האוטובוס ובררו האם יש שינויים כלשהם בקו.

נסיעה במונית:

המחיר של נסיעה בכיוון אחד הוא פחות או יותר 500 דינרים (8 יורו)

מצודת קייל (Fortress Kale)

מצודת סקופיה, הידועה בשמה מצודת קייל, ניצבת על הנקודה הגבוהה ביותר בעיר ומשקיפה על נהר וורדאר. המצודה היא למעשה הסמל של סקופיה מצוירת בשלט האבירים של סקופיה, שמשולב בדגל העיר.

המצודה הראשונה במקום נבנתה, על פי ההערכות, במאה השישית לספירה, על שטח שהיה מיושב מאז העידן הנאוליתי ועידן הברונזה, או בערך 4,000 שנים לפני בספירה. היא נבנתה מאבן גיר צהובה ומטרוורטין, ובמקום יש שרידים של כתובות לטיניות, שתומכות ברעיון שהמצודה מקורה בעיר הרומאית סקופי, שנחרבה כליל ברעידת אדמה בשנת 518.

בית ההנצחה לאמא תרזה (Memorial House of Mother Teresa)

הרצון של העם המקדוני לחלוק כבוד לאחת הדמויות היותר ידועות בעולם וזוכת פרס הנובל ממקדוניה הוגשם ב-30 בינואר 2009, עם פתיחת בית ההנצחה המוקדש לאמא תרזה. בית ההנצחה לאמא תרזה הוא ארגון ללא מטרת רווח שממומן על ידי ממשלת הרפובליקה של מקדוניה. מיקומו של המוזיאון לא נבחר שרירותית; הוא עומד במקום שבו עמדה בשעתו הכנסיה הקתולית של הלב הקדוש, שם הוטבלה אמא תרזה (אז אגנס ג'ונקסה בויאג'ו) יום לאחר לידתה, ב-27 באוגוסט 1910, שם קיבלה את לחם הקודש בפעם הראשונה, ושם גם מצאה שלווה פנימית לאחר מות אביה.

טיול משפחות לסקופיה בירת מקדוניה
דירוג הגולשים 4.67 (3 הצבעות)
Sending

הוספת תגובה

ביטוח נסיעות לחו''ל
כרטיסי ספורט

עדכוני מבצעי נופש

הורדת אפליקציה
חופשה בישראל