עונות מומלצות בטיוואן

מזג האוויר בטיוואן ועונות השנה

כדי לתכנן טיול בטייוואן, צריך להכיר לעומק את מזג האוויר בטייוואן. בפסקאות הבאות תוכלו לקרוא מידע מפורט על מזג האוויר במדינה ועל עונות השנה בטייוואן, המבוסס על ממוצע מדידות מהשנים האחרונות. הטמפרטורות הממוצעות, כמות המשקעים וטמפרטורת מי הים, כל אלו הם פרמטרים חשובים שיכולים לעזור לכם לקבוע את מסלול הטיול האולטימטיבי ולהחליט מהי העונה המומלצת לטיול בטייוואן מבחינתכם. כדי לסייע לכם להבין את מערכת האקלים בטאיוואן, ביצענו עבורכם השוואה בין אזורים שונים במדינה, לאורך כל חודשי השנה.

טיוואן היא אחת מהמדינות הכי מיוחדות אליהן אפשר להגיע מבחינת טבע וטיולים. כאשר מדברים על תיכנון טיול במזרח הרחוק, טאיוואן היא פנינה מיוחדת במינה שהישראלים מתחילים לגלות בשנים האחרונות. כדי לצאת לטיולי טבע איכותיים ולחזור עם חוויות בלתי נשכחות, צריך לתכנן את הטיול על פי תנאי מזג האוויר בטאיוואן בתקופת הטיול שלכם. ולשם כך יצרנו לכם מדריך מפורט ומעמיק עם כל המידע אודות מזג אוויר בטאיוואן לאורך עונות השנה.

מבחינה גאוגרפית, טיוואן ממוקמת על קצה הלוח הטקטוני האירו אסייתי, אשר נמצא בהתנגשות עם לוחות סמוכים וגורם לעיתים קרובות ליצירת אירועי רעידות אדמה, כדאי להיות מודעים לכך כאשר מתכננים טיול בטייוואן. קו החוף המערבי של טיוואן הוא נמוך באופן יחסי, וקו החוף המזרחי הוא תלול ומלא מצוקים. ולכן, מרבית הישובים והאזורים המאוכלסים של טיוואן נמצאים במערב המדינה. עיר הבירה טאיפיי ממוקמת בצפון האי, ומדרום לה יש שרשרת הרים המגיעה לגובה של כמעט 4,000 מטרים מעל פני הים.

עוד מידע על טיול בטייוואן:

השכרת רכב בטיוואן

קניית דולר טייוואני (הכסף של טייוואן)

מזג האוויר בטיוואן ועונות השנה

למעט בחלקים הדרומיים ביותר של האי, האקלים בטייוואן הוא אקלים סאב – טרופי. באזור הדרומי של טיוואן, האקלים הטרופי הוא זה אשר שולט בתנאי מזג האוויר לאורך השנה. המשמעות היא שבטייוואן ימות הקיץ הם ארוכים וחמים, והם נמשכים מאפריל ועד אוקטובר. תקופת החורף בטייוואן היא קצרה ויחסית מתונה, למרות ההיתכנות לקיומם של משקעי שלג בפסגות הגבוהות של ההרים. הטמפרטורה הממוצעת בטייוואן לאורך השנה היא 21 מעלות צלזיוס, כאשר בתקופת החורף והקיץ יש הבדלים יחסית מצומצמים בין מידות החום בחלקיה השונים של המדינה. מבחינת כמות המשקעים השנתית, מדובר על ממוצע של 2590 מילימטרים של גשם, כאשר באופן עקרוני במזרח טייוואן כמויות הגשמים הן גדולות יותר, מאשר בחלק המערבי. יחד עם זאת, תפוצת הגשמים תלויה מאוד בעונת המונסונים והסופות שפוקדות את טייוואן לאורך השנה.

קיץ בטיוואן

תקופת הקיץ בטאיוואן נמשכת בין החודשים אפריל עד אוקטובר. תקופה זו מתאפיינת בטמפרטורות יחסית גבוהות וכמויות משקעים גבוהות גם כן. בדומה לאקלים טרופי במקומות אחרים בעולם, תקופת הקיץ מתאפיינת גם במונסונים וסופות גשמים משמעותיות, מה שיכול להשפיע מאוד על הטיול שלכם.

אפריל בטאיוואן הוא החודש אשר מסמל את תחילתה של תקופת הקיץ. מידות החום בעיר הבירה טייפיי נעות בין 20 מעלות צלזיוס ל-25 מעלות צלזיוס. כמות המשקעים הממוצעת היא 180 מילימטרים של גשם, ומספר שעות האור ביממה הוא שלוש שעות בלבד (בקיזוז שעות יום בהן עננים מסתירים את השמש). מבחינת טמפרטורת מי הים, ניתן לראות עלייה קלה בטמפרטורות לעומת חודש מרץ, עם ממוצע של 22 מעלות צלזיוס. בדרום טייוואן, חודש אפריל מתאפיין בטמפרטורות שנעות בין 21 מעלות צלזיוס ל 29 מעלות צלזיוס. ממוצע המשקעים הוא 80 מילימטרים ומספר שעות האור ביממה הוא כפול, ומגיע לכדי שש שעות של אור. מבחינת טמפרטורת מי הים, באזור הדרום הטמפרטורה גבוהה יותר עם ממוצע של 26 מעלות צלזיוס.

מאי בטייוואן הוא חודש חם, עם ממוצע מידות חום שנע בין 23 מעלות צלזיוס ל 28 מעלות צלזיוס. מבחינת כמות המשקעים ניתן לראות עלייה שמגיעה לכדי 234 מילימטרים של גשם, ועלייה גם בכמות שעות האור ביממה המגיעה לכדי 4 שעות של אור. טמפרטורת מי הים בעיר הבירה עולה ל 25 מעלות צלזיוס. באזור הדרום, ממוצע הטמפרטורות בחודש מאי הוא 24 מעלות צלזיוס עד 31 מעלות צלזיוס. כמות המשקעים עולה גם כן ומגיעה ל-175 מילימטרים. כמות שעות האור ביממה נותרת שש שעות, וטמפרטורת מי הים מגיעה ל 27 מעלות צלזיוס.

יוני בטייוואן הוא חודש שבו ניתן לראות שיאים חדשים מבחינת מזג האוויר. עם ממוצע טמפרטורות שנע בין 25 מעלות צלזיוס ל 31 מעלות צלזיוס, וממוצע משקעים של 325 מילימטרים בעיר הבירה טייפיי, הקיץ בטיוואן מגיע לשיאו. כמות שעות האור ביממה נשארת 4 שעות, אבל טמפרטורת מי הים עולה ל-27 מעלות צלזיוס. גם באזור הדרום, חודש יוני בטיוואן מסמל את תחילת השיא של תקופת הקיץ, עם ממוצע של 26 מעלות צלזיוס עד 32 מעלות צלזיוס, 370 מילימטרים של משקעים, שש שעות של אור ביממה וממוצע טמפרטורת מים של 28 מעלות צלזיוס.

במהלך חודש יולי בטייוואן ממוצע הטמפרטורות נע בין 27 מעלות צלזיוס ל 33 מעלות צלזיוס. כמות המשקעים יורדת במקצת ומגיעה ל 245 מילימטרים של גשם, בה בעת כמות שעות האור ביממה עולה ומגיעה ל 6 שעות של אור.  מבחינת טמפרטורת מי הים באזור הצפון, הממוצע עומד על 28 מעלות צלזיוס. באזור הדרום, ממוצע הטמפרטורות בחודש יולי בטאיוואן נע בין 26 מעלות צלזיוס ל 33 מעלות צלזיוס. כמות המשקעים יורדת גם כן, אך עדיין נותרת גבוהה עם ממוצע של 360 מילימטרים של גשם, וכמות שעות האור ביממה מגיעה לשיא שנתי של 7 שעות אור. ממוצע טמפרטורת מי הים עולה במקצת ומגיע לשיא שנתי גם כן של 29 מעלות צלזיוס.

גם חודש אוגוסט בטאיוואן הוא חודש שיא מבחינת תנאי מזג האוויר. הממוצע באזור הצפון נע בין 26 מעלות צלזיוס לבין 33 מעלות צלזיוס. מבחינת כמות הגשמים, זו היא עונה גשומה, עם ממוצע של 320 מילימטרים של גשם. כמות שעות האור ביממה עדיין גבוהה, כשש שעות אור לאורך החודש, וטמפרטורת מי הים נותרת יציבה עם 28 מעלות צלזיוס. באזור הדרום, ממוצע הטמפרטורות בחודש אוגוסט נע בין 26 מעלות צלזיוס ל 32 מעלות צלזיוס, עם כמות גשמים שמגיעה לשיא שנתי של 395 מילימטרים. כמות שעות האור ביממה חוזרת למצבה היציב, עם שש שעות אור וטמפרטורת מי הים הממוצעת נעה סביב 29 מעלות צלזיוס.

חודש ספטמבר בטאיוואן מסמן את תחילתו של השינוי. ממוצע הטמפרטורות באזור הצפון נע בין 25 מעלות צלזיוס ל 30 מעלות צלזיוס, כאשר כמות המשקעים מגיעה לשיא שנתי של שלוש מאות ושישים מילימטרים של גשם. כמות שעות האור ביממה מתחילה לרדת ומגיעה לממוצע של חמש שעות אור. וטמפרטורת מי הים יורדת גם היא לממוצע של 27 מעלות צלזיוס. באזור הדרום, ממוצע הטמפרטורות בחודש ספטמבר נע בין 25 מעלות צלזיוס ל 32 מעלות צלזיוס. כמות המשקעים יורדת בצורה משמעותית לכדי 180 מילימטרים של גשם וכמות שעות האור נותרת יציבה, עם שש שעות של אור לאורך היממה. כמו כן, טמפרטורת מי הים יורדת לממוצע של 28 מעלות צלזיוס.

חודש אוקטובר מהווה מעין עונת מעבר קטנה, שמראה עד כמה מזג האוויר בטאיוואן הוא יחסית יציב. לאורך חודש אוקטובר באזור הצפון, ניתן לראות ממוצע טמפרטורות שנע בין 23 מעלות צלזיוס ל 27 מעלות צלזיוס. כמות המשקעים צונחת בצורה משמעותית לכדי 150 מילימטרים של גשם וכמות שעות האור ביממה יורדת לכדי 4 שעות של אור. מבחינת טמפרטורת מי הים, ניתן לראות ירידה לכדי 25 מעלות צלזיוס. באזור הדרום, יש ירידה קלה יותר במידות החום במהלך חודש אוקטובר בטאייוואן. הממוצע נע בין 23 מעלות צלזיוס ל 31 מעלות צלזיוס. יחד עם זאת, הירידה בכמות המשקעים היא הרבה יותר משמעותית, כאשר הממוצע הוא 30 מילימטרים של גשם בלבד. כמות שעות האור יציבה, עם שש שעות של אור וממוצע טמפרטורת מי הים הוא 27 מעלות צלזיוס.

חורף בטיוואן

עם סיומו של חודש אוקטובר, מתחילה תקופת החורף בטאיוואן, שהיא למעשה התקופה היבשה. מידות החום יורדות באופן יחסי, אך באותה מידה גם כמות הגשמים הממוצעת וכמות המונסונים והסערות הטרופיות אשר פוקדות את טייוואן. כמובן שעדיין ישנם הבדלים קלים בין הצפון לדרום, אבל זה הוא המצב הכללי במדינה.

חודש נובמבר בטיוואן מתאפיין בטמפרטורת יחסית נעימות, במיוחד בעיר הבירה טייפיי. מידות החום נעות בין 20 מעלות צלזיוס ל-24 מעלות צלזיוס, כמות המשקעים יורדת ל-85 מילימטרים של גשם וכמות שעות האור ביממה יורדת לשלוש שעות של אור. מבחינת טמפרטורת מי הים הממוצע יורד לכדי 22 מעלות צלזיוס. באזור הדרום, ממוצע הטמפרטורות נע בין 20 מעלות צלזיוס ל 28 מעלות צלזיוס, כמות המשקעים יורדת לחמישה עשר מילימטרים וכמות שעות האור ביממה נשארת על שש שעות. מידות החום של מי הים יורדות במקצת לכדי 26 מעלות צלזיוס.

חודש דצמבר בטאיוואן הוא חודש קר עוד יותר. באזור הצפון ממוצע הטמפרטורות נע בין 16 מעלות צלזיוס ל-20 מעלות צלזיוס, עם כמות משקעים של שבעים וחמישה מילימטרים. מבחינת כמות שעות האור ביממה, היא נותרת יציבה על שלוש שעות, וטמפרטורת מי הים יורדת ל-20 מעלות צלזיוס. באזור הדרום, ממוצע הטמפרטורות נע בין 16 מעלות צלזיוס ל 24 מעלות צלזיוס, עם כמות משקעים של 15 מילימטרים. שעות האור ביממה יציבות ומידות החום של מי הים יורדות ל-24 מעלות צלזיוס.

חודש ינואר הוא חודש השיא של תקופת החורף בטאייוואן, במיוחד באזור הצפון. הטמפרטורה הממוצעת נעה בין 14 מעלות צלזיוס ל 18 מעלות צלזיוס, כאשר כמות המשקעים היא 85 מילימטרים. שעות האור עדיין מעטות, עם שלוש שעות ביממה בעיר הבירה טייפיי. טמפרטורת מי הים באזור הצפון היא הנמוכה ביותר לאורך השנה, 18 מעלות צלזיוס בלבד. באזור הדרום ממוצע הטמפרטורות נע בין 14 מעלות צלזיוס ל 23 מעלות צלזיוס, עם כמות משקעים שנשארת קבועה באופן יחסי על חמישה-עשר מילימטרים של גשם. גם כעת, כמות שעות האור ביממה הן קבועות יחסית, עם 6 שעות של אור. לעומת זאת, ממוצע טמפרטורת מי הים יורד לכדי 23 מעלות צלזיוס.

במהלך חודש פברואר בעיר הבירה של טייוואן, ממוצע הטמפרטורות נע בין 14 מעלות צלזיוס ל 19 מעלות צלזיוס. כמות המשקעים עולה בקצב יפה ומגיעה ל-170 מילימטרים של גשם לאורך החודש. כמות שעות האור ביממה נשארת זהה, עם שלוש שעות, כמו גם ממוצע הטמפרטורות של מי הים אשר עומד על 18 מעלות צלזיוס באזור הצפון. באזור הדרום הטמפרטורה הממוצעת נעה בין 15 מעלות צלזיוס ל-24 מעלות צלזיוס. וגם כאן כמות הגשמים מתחילה לעלות ומגיעה לממוצע של 30 מילימטרים של גשם. כמות שעות האור ביממה וממוצע טמפרטורת מי הים נשארים זהים לחודש ינואר לאורך כל התקופה.

חודש מרץ בטאיוואן הוא החודש שבו מסתיימת תקופת החורף וניתן לראות את השינויים לקראת תקופת הקיץ. באזור טאיפה, ממוצע הטמפרטורות עולה ומגיע לכדי 16 עד 21 מעלות צלזיוס. כמות המשקעים עולה גם היא לכדי מאה ושמונים מילימטרים של גשם וכמות שעות האור ביממה נשארת זהה, על שלוש שעות של אור. כמו כן, טמפרטורת מי הים עולה ל 19 מעלות צלזיוס. באזור הדרום, הטמפרטורה הממוצעת בחודש מרץ נעה בין 18 מעלות צלזיוס ל 26 מעלות צלזיוס. גם כאן כמות הגשמים מתחילה לעלות, עם ממוצע של 40 מילימטרים של גשם, לצד כמות שעות אור זהה ויציבה. ממוצע טמפרטורת מי הים עולה במקצת לכדי 24 מעלות צלזיוס באזור הדרום.

העונה המומלצת לטיול בטיוואן

התקופה הטובה ביותר להגיע לטיול בטאיוואן, היא התקופה שבין החודשים נובמבר למרץ. תקופת החורף בטאיוואן היא התקופה שבה מזג האוויר יחסית יציב ורגוע, מה שמאפשר יציאה לטיולי טבע נוחים מאוד. לא רק מבחינת הטמפרטורה וכמות הגשמים, אלא גם מבחינת ההיתכנות לקיומן של סופות מונסונים מסוכנות. טיוואן מדינה שמתאפיינת בסופות טרופיות כמו מונסונים וטייפונים, ועל כן, החשש הוא חשש אמיתי ומשמעותי, שיכול להשפיע על חוויית הטיול ועל היכולת של מטיילים לצאת ולחזור בשלום. במהלך חודשי החורף בטאייוואן כמעט ואין סיכוי להיתקל בסופות טרופיות מסוכנות, כך שזו היא בהחלט תקופה בטוחה לצאת לטיולים באזור טיוואן.

לצד זאת, חשוב לציין גם את תנאי מזג האוויר בחורף בטייוואן: כמות משקעים יחסית נמוכה, טמפרטורות יחסית נעימות לעונה וכמות שעות אור שמשתנה בין האזורים השונים של האי. במידה ואתם מעוניינים לצאת לטיול באזור הדרום, שש שעות של אור (מלא, בקיזוז שעות יום בהן יש עננים שמסתירים את השמש) בהחלט נותנות לכם מספיק זמן לצאת לטייל. לעומת זאת, באזור הצפון שעות האור הן מאוד מצומצמות, כאשר בין החודשים נובמבר למאי הממוצע הוא שלוש שעות של אור בלבד. צריך לקחת את זה בחשבון בתכנון הטיול בטאייוואן כבר בשלב מוקדם של הדברים.

כדי לצאת לטיול בטאיוואן מוכנים היטב, במיוחד בתקופת עונת החורף, צריך לארוז בגדי טיולים איכותיים אך מנדפי זיעה וקלים יחסית. חשוב לארוז ביחד איתכם עליוניות ומעילי גשם קלים, ואם אתם הולכים לטייל בהרים כדאי לקחת מעיל טוב לימים בהם הטמפרטורה יכולה לרדת מתחת לאפס. לטיול בטייוואן בקיץ כדאי לארוז בגדים שמתאימים למזג אוויר טרופי ולח, עליוניות גשם קלות ונעליים מונעות החלקה שיכולות לעזור לכם לעבור מסלולים רטובים וחלקים בשלום.

כל מה שנותר לכם לעשות בשלב זה הוא לבחור את המועד המתאים ביותר עבורכם לטיול בטאיוואן. המדינה הקסומה הזו תשאיר בכם רושם בלתי נשכח ותאפשר לכם להכיר טבע ייחודי.

הוספת תגובה

ביטוח נסיעות לחו''ל

עדכוני מבצעי נופש