מזג האוויר בסלובניה

מזג האוויר בסלובניה ועונות מומלצות לחופשה

מתי הכי כדאי לטוס לחופשה בסלובניה? תלוי באיזו חופשה אתם מעוניינים. סלובניה מציעה לתיירים אטרקציות שונות לאורך כל השנה – מחופשה קיצית מפנקת על חוף הים ועד חופשת סקי באזורים האלפיניים שבצפון. כאן תוכלו למצוא מידע שימושי, שיעזור לכם להחליט מתי והיכן כדאי לכם להזמין את החופשה הבאה שלכם בסלובניה.

מזג האוויר בסלובניה מגוון מאוד, ומשתנה מאזור לאזור. האקלים הסלובני נע בין אקלים ממוזג הדומה לאקלים ים תיכוני באזור רצועת החוף הקצרה של סלובניה, לאקלים אלפיני קריר יותר בצפון סלובניה ההררי.

חופשה בסלובניה – עוד מידע למטייל

טיסות לסלובניה – מנוע השוואת מחירים ומידע חשוב

השכרת רכב בסלובניה – השוואת מחירים והמלצות

לובליאנה – מלונות מומלצים עם ילדים בבירת סלובניה

בסלובניה ניתן לזהות שלושה אזורי אקלים שונים:

מזג האוויר בסלובניה במישור המערבי

בסלובניה, במרחק של כ-30 קילומטרים מהחוף, משתרע רכס הרים, המפריד בין החלק היבשתי לים, כך שהמישורים המערביים של סלובניה המושפעים ממזג האוויר הימי אינם נרחבים. באזור שטוח זה, הקרוב לחוף הים, מזג האוויר מזכיר עונת מעבר ים תיכונית. למעשה, החורף בחלק זה של סלובניה הוא מתון למדי, בערים כמו פורטורוז, פיראן, איזולה, קופר, אבל לא מדובר במזג אוויר ים תיכוני ממש, משום שהטמפרטורות עדיין נמוכות יחסית למדינות הים התיכון (הטמפרטורה הממוצעת בינואר, למשל, היא סביב 5-6 מעלות צלזיוס.)

בנוסף, אזור זה חשוף לסופות רוח קרות, המגיעות מהמישורים של מזרח אירופה, המכונות סופות בורה. כאשר מגיעה סופה כזו, הטמפרטורות צונחות באופן פתאומי, ומזג האוויר הופך מאוד לא קשה וסוער. סופות אלה נפוצות יותר במחצית הקרה של השנה, והן יכולות להופיע גם כאשר השמים בהירים וגם כשיש עננות – אז מתלווים לרוחות גם גשמים או שלג – אם כי לרוב מדובר בסופה של אוויר יבש, ולכן אזור המישורים המערביים אינו משופע במשקעים.

הקיץ במישור המערבי חמים, ואפילו חם לעתים (טמפרטורה ממוצעת בסביבות 23 מעלות צלזיוס בחודשים יולי ואוגוסט,) אם כי לרוחות יש השפעה ממזגת. הגשמים תכופים לאורך כל השנה, עם מקסימום בסתיו (ספטמבר עד נובמבר), מינימום בחורף, ועלייה בין סוף האביב לקיץ. המשמעות היא, שכשנוסעים לחופשה בסלובניה בקיץ צריך לקחת בחשבון, שיתכנו סופות רעמים אחר הצהריים, ואפילו כמה ימים סוערים עם רוחות חזקות.

מזג האוויר בסלובניה באזורים הפנימיים

באזורים הפנימיים של סלובניה, מזג האוויר מושפע מאוד מהגובה של האתרים אליהם מגיעים. בפוסטוינה, למשל, הממוקמת ברמת קארסט, בגובה 530 מטר מעל פני הים, החורף קר ומושלג, בעוד שהקיץ יכול להיות חם במהלך היום (הלילות נשארים קרירים גם בקיץ). כמות הגשמים גבוהה לאורך כל השנה, עם ירידה יחסית בחודשים ינואר, פברואר ויולי. הסתיו באזור זה של סלובניה יכול להיות סוער מאוד.

בלובליאנה, בירת סלובניה, הממוקמת בגובה 300 מטר מעל פני הים, הטמפרטורה החודשית הממוצעת נעה בין מעלה אחת צלזיוס בינואר ל-22 מעלות ביולי. בחורף, השלג יורד לעתים קרובות, ובקיץ יש לעתים סופות רעמים אחר הצהריים, אם כי השמש זורחת לאורך שעות ארוכות יחסית. בחורף, אזור זה מתאפיין בערפילים סמיכים, וגלי קור, המגיעים מאזור רוסיה, עלולים להביא לכפור עז. בקיץ בליובליאנה יכולים להיות מדי פעם גלי חום קצרים, עם שיאים של 35 מעלות צלזיוס, אבל רוב הזמן הטמפרטורות נוחות ונעימות. לובליאנה היא אחת הבירות הגשומות באירופה, עם כמות משקעים של כ-1,370 מ"מ בשנה. החורף בליובליאנה מתאפיין במעט מאוד שעות שמש, בעוד שבקיץ היא זורחת לעתים קרובות למדי, אם כי לא כמו לאורך החוף.

ברחבי החלק המרכזי והמזרחי של סלובניה, האקלים דומה בסך הכל לזה של ליובליאנה, וההבדלים בין מקום למקום נובעים בעיקר מהגובה. אולם ככל שנעים לכיוון מזרח, כמות המשקעים השנתית יורדת בהדרגה: ממריבור ועד אזור המישור הצפון-מזרחי, על הגבול עם אוסטריה והונגריה.

מזג האוויר בסלובניה באזורים ההרריים

באופן טבעי, בהרים הגבוהים של סלובניה האקלים קר יותר. השלג נפוץ וכבד במיוחד בהרי מערב סלובניה, הן בגזרה האלפינית הצפונית והן במקשה ההרים הדרומי, אשר לא במקרה מכונה "הר מושלג" (Snežnik).

בקרנסקה גורה (Kranjska Gora), אתר סקי ליד הגבול עם אוסטריה, המתנשא לגובה של 800 מטר מעל פני הים, יורדים 1,450 מ"מ משקעים בשנה, ואפילו יותר בהרים המקיפים אותו. כאן, בקיץ, יש סיכוי גבוה לסופות רעמים חזקות אחר הצהריים, ובסתיו יורדים בו גשמים עזים, במיוחד באוקטובר.

העונה המומלצת לחופשה בסלובניה

קו החוף הקצר של סלובניה מתאים לחופשת חוף בקיץ, במיוחד בחודשים יולי ואוגוסט. עם זאת, חשוב לזכור שגם בקיץ בסלובניה יכולים להיות כמה ימים קרירים וגשומים, ולעתים גם סופות רעמים אחר הצהריים, כך שחשוב לעקוב אחר תחזית מזג האוויר בסמוך לחופשה המתוכננת ובמהלכה.

באזורים הפנימיים של סלובניה מומלץ לבקר החל מחודש יוני עד ספטמבר. גם במקרה זה, צריך לעקוב אחר השינויים במזג האוויר. בתקופה זו יכולים לרדת לפעמים גשמים כבדים – באזורים המערביים, למשל בערים לובליאנה או פוסטוניה, ייתכנו ממטרים כבדים גם בשיא הקיץ. מנגד, בחודשים יולי ואוגוסט, יכולים להיות גלי חום קצרים, כך שאם אתם מעדיפים מזג אוויר קריר יותר, יתכן שתעדיפו להזמין את החופשה בסלובניה בחודשים יוני וספטמבר.

באתרי ההרים, כמעט תמיד יש מספיק שלג לגלישה. עונת הסקי בסלובניה נמשכת מסוף נובמבר עד אפריל. בפברואר, הימים ארוכים יותר מאשר בתקופת חג המולד, כך שחודש זה נחשב למוצלח ביותר לחופשת סקי בסלובניה.

עונות השנה בסלובניה

מזג האוויר בסלובניה באביב

מזג האוויר החורפי מסתיים כמעט בדיוק במועד הרשמי של תחילת האביב בסלובניה, במהלך חודש מרץ. הטמפרטורה הממוצעת בחודש מרץ בסלובניה היא 5 מעלות צלזיוס ותדירות המשקעים פוחתת. באפריל יש הפחתה נוספת במשקעים והתחממות נוספת. הטמפרטורה הממוצעת עולה ל-11 מעלות, והתחושה הכללית היא של חמימות נעימה.

מבחינת פעילויות תיירותיות, באפריל בסלובניה מסתיימת עונת הסקי, והמבקרים במדינה עוברים לבלות במסלולי הליכה ובטיולים מסוגים שונים בחיק הטבע ובערים, כולל סיורי אדריכלות, בהם ניתן להתרשם מהמבנים המרשימים באזורים שונים של סלובניה. בחודש מאי מזג האוויר מתייצב והופך יותר קיצי עם טמפרטורה ממוצעת של 18 מעלות צלזיוס. כאמור, באזורים ההרריים של סלובניה, הטמפרטורות נמוכות יותר, ומזג האוויר עדיין קריר, גם בחודשי האביב – וככל שעולים גבוה יותר, כך האביב בסלובניה הופך קריר יותר.

מזג האוויר בסלובניה בקיץ

שלושת חודשי הקיץ בסלובניה נחשבים לתקופה הטובה ביותר לחופשה תרבותית ובריאותית. בתקופה זו האטרקציות האדריכליות והמעיינות התרמיים בסלובניה נפתחים למבקרים, ומזג האוויר מתאים לפעילויות באוויר הפתוח. חודש יולי בסלובניה עשוי להיות גשום, עם עד 15 ימים גשומים, ולכן עדיף לתכנן חופשה שכוללת בילויים בטבע ובאזורים פתוחים לחודשים יוני ואוגוסט מעוטי המשקעים.

הטמפרטורה הממוצעת בשעות היום בקיץ בסלובניה נעה בין 21 ל- 26 מעלות צלזיוס, ובאופן כללי הימים בתקופה זו חמימים ונעימים. הלילות קרים יותר, עם טמפרטורה ממוצעת של כ-16 מעלות צלזיוס. אם אתם מתכננים לבקר באזורים האלפיניים של סלובניה, קחו בחשבון ששם הטמפרטורות נמוכות יותר, ועליכם להצטייד בביגוד חם ובציוד מתאים, במיוחד אם אתם מתכננים טיול רגלי ארוך.

מזג האוויר בסלובניה בסתיו

הטמפרטורות בספטמבר בסלובניה ממשיכות להיות גבוהות יחסית. הטמפרטורות הממוצעות נמוכות בכמה מעלות מאשר בקיץ, אבל  עדיין אפשר ליהנות מאתרי הבריאות ומסיורי תרבות וארכיטקטורה באוויר הפתוח. באוקטובר הטמפרטורה יורדת כבר לכ-10 מעלות צלזיוס באזורים האלפיניים ולכ-13 מעלות צלזיוס בשאר האזורים של סלובניה. בנובמבר מגמת ההתקררות נמשכת, ולצידה ירידה משמעותית בכמות המשקעים. לקראת סוף נובמבר, הטמפרטורה צונחת לכ-3 מעלות צלזיוס, ובאתרי נופש אלפיניים רבים נפתחת עונת הסקי. בתקופה זו, זרם התיירים עדיין מתון, אין עומס גדול באתרים והמחירים עדיין לא ברמה של שיא העונה, כך שזו יכולה להיות תקופה מצוינת לחופשת סקי בסלובניה.

מזג האוויר בסלובניה בחורף

מזג האוויר בדצמבר בסלובניה מושלם לשיטוט בעיירות ציוריות ולגלישה על המדרונות הלבנים באחד מאתרי הסקי באזורים האלפיניים. הטמפרטורה הממוצעת בשעות היום היא כ-3 מעלות צלזיוס, עם גשמים ושלג מדי פעם. בחורף בסלובניה, אתרי הנופש העיקריים, המיועדים בעיקר לספורט חורף, ממוקמים באזורים הקרים יותר, שם הטמפרטורות נמוכות אף יותר. בחודש ינואר הטמפרטורות יורדות עוד, מה שאומר שגם ביום וגם בלילה, הטמפרטורה הממוצעת לא עולה מעל ל-0 מעלות. בנוסף לטמפרטורות הנמוכות, יש עלייה בתדירות סופות הרוח המקומיות. בחודש פברואר עונת הסקי בסלובניה מגיעה לשיאה, במקביל לעלייה איטית והדרגתית של הטמפרטורות הממוצעות, במיוחד במהלך שעות היום.

מזג האוויר בסלובניה לפי חודשים (הנתונים מתייחסים לליובליאנה)

מזג האוויר בסלובניה בינואר

טמפרטורת מקסימום ממוצעת: 3 מעלות צלזיוס

טמפרטורת מינימום ממוצעת: 3- מעלות צלזיוס

שעות אור ביממה: 5 שעות

ימים מושלגים: 3 ימים

כמות משקעים: 45 מ"מ

מזג האוויר בסלובניה בפברואר

טמפרטורת מקסימום ממוצעת: 6 מעלות צלזיוס

טמפרטורת מינימום ממוצעת: 3- מעלות צלזיוס

שעות אור ביממה: 4.5 שעות

ימים מושלגים: 5 ימים

כמות משקעים: 67 מ"מ

מזג האוויר בסלובניה במרץ

טמפרטורת מקסימום ממוצעת: 10 מעלות צלזיוס

טמפרטורת מינימום ממוצעת: 1 מעלות צלזיוס

שעות אור ביממה: 7 שעות

ימים גשומים: 3 ימים

כמות משקעים: 41 מ"מ

מזג האוויר בסלובניה באפריל

טמפרטורת מקסימום ממוצעת: 15 מעלות צלזיוס

טמפרטורת מינימום ממוצעת: 5 מעלות צלזיוס

שעות אור ביממה: 9 שעות

ימים גשומים: 4 ימים

כמות משקעים: 49 מ"מ

מזג האוויר בסלובניה במאי

טמפרטורת מקסימום ממוצעת: 20 מעלות צלזיוס

טמפרטורת מינימום ממוצעת: 9 מעלות צלזיוס

שעות אור ביממה: 10.5 שעות

ימים גשומים: 4 ימים

כמות משקעים: 57 מ"מ

מזג האוויר בסלובניה ביוני

טמפרטורת מקסימום ממוצעת: 24 מעלות צלזיוס

טמפרטורת מינימום ממוצעת: 12.5 מעלות צלזיוס

שעות אור ביממה: 12 שעות

ימים גשומים: 3 ימים

כמות משקעים: 54 מ"מ

מזג האוויר בסלובניה ביולי

טמפרטורת מקסימום ממוצעת: 26.5 מעלות צלזיוס

טמפרטורת מינימום ממוצעת: 14.5 מעלות צלזיוס

שעות אור ביממה: 12.5 שעות

ימים גשומים: 2 ימים

כמות משקעים: 38 מ"מ

מזג האוויר בסלובניה באוגוסט

טמפרטורת מקסימום ממוצעת: 26 מעלות צלזיוס

טמפרטורת מינימום ממוצעת: 14 מעלות צלזיוס

שעות אור ביממה: 11.5 שעות

ימים גשומים: 3 ימים

כמות משקעים: 46 מ"מ

מזג האוויר בסלובניה בספטמבר

טמפרטורת מקסימום ממוצעת: 22 מעלות צלזיוס

טמפרטורת מינימום ממוצעת: 11 מעלות צלזיוס

שעות אור ביממה: 8.5 שעות

ימים גשומים: 5 ימים

כמות משקעים: 95 מ"מ

מזג האוויר בסלובניה באוקטובר

טמפרטורת מקסימום ממוצעת: 15 מעלות צלזיוס

טמפרטורת מינימום ממוצעת: 7 מעלות צלזיוס

שעות אור ביממה: 6.5 שעות

ימים גשומים: 4 ימים

כמות משקעים: 50 מ"מ

מזג האוויר בסלובניה בנובמבר

טמפרטורת מקסימום ממוצעת: 9 מעלות צלזיוס

טמפרטורת מינימום ממוצעת: 2.5 מעלות צלזיוס

שעות אור ביממה: 5 שעות

ימים גשומים: 4 ימים

כמות משקעים: 94 מ"מ

מזג האוויר בסלובניה בדצמבר

טמפרטורת מקסימום ממוצעת: 4.5 מעלות צלזיוס

טמפרטורת מינימום ממוצעת: 0 מעלות צלזיוס

שעות אור ביממה: 6 שעות

ימים גשומים: 3 ימים

כמות משקעים: 53 מ"מ

הוספת תגובה

ביטוח נסיעות לחו''ל

עדכוני מבצעי נופש